PŮST 2018 – DEN SEDMÝ

Screenshot 2017-01-13 08.25.55

Duchovní užitek půstu

Dnes probereme duchovní výhody půstu. Půst od jídla může být velmi náročný a možná si po pár dnech říkáte, proč to vůbec děláte, nebo se ptáte sami sebe, jaký užitek z toho trápení může být. Po pár dnech, kdy si odpíráte to příjemné ranní kafe či poklidné odpolední svačinky, už možná ztrácíte motivaci a chuť se vůbec postit. Vzpomeňte si ale na důvod, proč jste se do toho vůbec pustili. Co bylo tím skrytým, nejhlubším důvodem vašeho půstu? Byla to určitá osoba či situace? Nebo to byla touha po růstu v intimnějším vztahu s Bohem? Chtěli jste bojovat za uzdravení nebo průlom?

Už se postíme skoro týden, ať už máte Danielův půst nebo jiný částečný půst. Je velmi jednoduché nechat se demotivovat či dokonce znechutit, pokud nevidíme výsledky půstu a modliteb. Nevzdávej se ale! Vytrvej ve svém rozhodnutí a tvá odměna bude obrovská! Možná že duchovní užitek půstu je tak velký, že se ti o ničem takovém ani nesnilo.

Vzrůst

Kdybych to měl shrnout do jednoho slova, bylo by to „vzrůst“ (increase). Bůh chce přinést vzrůst do všech oblastí tvého života, fyzického i duchovního. A začíná to vzrůstem ve vztahu s Ním. Není většího užitku půstu, než přiblížit se Bohu. Když se postíme, všechny věci v našich životech jsou před Bohem odhaleny. Toto nám dává příležitost vyčistit vše, co nám brání v bližším, upřímnějším a smysluplnějším následování Pána.

Často nám půst pomůže odhalit věci, které neprávem zabírají místo v našich životech. Jsou to vlastně náhražky skutečně důležitých věcí. Můžou to být zvyky, závislosti, materiální chtivost nebo dokonce lidé, ke kterým se upneme a očekáváme od nich potěšení a pokoj, který doopravdy poskytuje jen Bůh. Tyto falešné priority na nás mají velmi negativní vliv a mohou nás dokonce vést k chování, které bude škodit nám samým i druhým lidem.

Například, měl jsem pocit, že Duch Svatý mi říká, abych se postil od sladkého po třicet dní. Nebyl jsem si jist proč, ale věděl jsem, že je to něco, do čeho mě volá Bůh. Ani ne do dvou týdnů mě přestalo bolet koleno, které mě trápilo už dlouhou dobu. Během těch třiceti dnů mi téměř úplně zmizela bolest kloubů. A to jsem se už měsíce modlil k Bohu, aby ode mě tyto problémy vzal. A on to udělal! Ale mé uzdravení přišlo tak, aby mi ukázalo, jak mám změnit své chování.

Mnohokrát se mnou sdíleli lidé podobné příběhy. Během půstu je Bůh vedl k tomu, aby dělali neobvyklé věci, zavolali někomu, s kým dlouhá léta nemluvili, aby povstali, zastavili se na neobvyklém místě a tak dále, jen aby si uvědomili, že Božím plánem je odpovídat na naše modlitby. Když se postíme, jsme citlivější na jednání Ducha Svatého a lépe vidíme, slyšíme a rozeznáváme Boží jednání v našem okolí.

Jak roste tvůj vztah s Bohem, otvírá se cesta i pro zlepšení tvé situace. Zlepšení v oblasti zdraví, možnostech výdělku a finančního zabezpečení, nárůst radosti a mnoho dalšího. Bůh ti touží dát vzrůst v duchovní, fyzické i materiální oblasti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *