PŮST 2018 – DEN TŘETÍ

Screenshot 2017-01-22 17.00.08

Co je Danielův půst?

Danielův půst je velice populární. Je založen na verších, které můžeme najít v knize Daniel, převážně v první kapitole. Během vlády Nebúkadnesara, který byl  králem Babylonu, bylo několik Izraelitů včetně Daniela požádáno, aby se připojili jako služebníci krále ke královskému stolu a jedli spolu s ním. Problém byl ovšem v tom, že Daniel měl jíst pokrm, který byl zároveň obětován babylonským modlám, uctívaným během dne.

Kniha Daniel 1:8 vysvětluje, že se Daniel nechtěl znečistit jídlem, které jedl a pil král. Požádal tedy spolu s dalšími třemi Izraelity, zda by mohli být během 10 dní vyzkoušeni. Nebudou jíst nic jiného než zeleninu a pít budou pouze vodu. Po těchto 10 dnech byli porovnáni s ostatními královskými služebníky, kteří jedli jídlo z královského stolu a ukázalo se tak, kdo lépe prospívá. Po této době vypadali Izraelité daleko lépe než ostatní služebníci. „A Bůh dal těm čtyřem jinochům vědění a zběhlost ve veškerém písemnictví a moudrosti. Danielovi dal nadto porozumět všem viděním a snům.” Daniel 1:17

Daniel dokázal, že tento druh “půstu” může dát lepší zdraví a jasnější mysl. Danielův půst je biblicky založený částečný půst, během kterého se nejí žádné druhy masa, cukrů a zpracovaného jídla. Omlouvám se, ale steaky, sušenky a vaší oblíbenou zmrzlinu nenajdete na Danielově postním menu. Na tomto menu naleznete ovoce, zeleninu a vodu. To, co přirozeně roste ze země, to je na Danielově jídelníčku.

Specifika Danielova půstu

Přesto, že se můžeme shodnout na kladení důrazu na to, co můžeme a nemůžeme jíst, neznamená to, že je toto na půstu nejpodstatnější. Není nutné následovat přesně tento způsob a je možné ho pozměnit. Postíme se, protože hledáme intimnější vztah s Bohem. Postíme se, protože chceme oslavovat Boha naším nejlepším ovocem na začátku roku, a také Mu děkovat za vše, co udělal v našich životech a co v nich teprve udělá. Postíme se, protože jsme možná ztratili správný pohled na to, kým Bůh  je, potřebujeme se k Němu navrátit a dát Mu vše, co děláme. Hledejte však nejprve Boží království a jeho spravedlnost, a to všechno vám bude přidáno.  Matouš 6:33

Postíme se, abychom uctili Jeho svaté jméno, abychom Mu poděkovali za Jeho neskutečnou investici, kterou pro nás udělal, když dal Svého jednorozeného Syna Ježíše.

Tímto bych chtěl říct, že bychom se měli dívat na několik aspektů Danielova půstu. Vzdělání v této oblasti je skutečně důležité pro to, abys mohl porozumět půstu a abys měl ze svého individuálního půstu co největší užitek. Přestože každé téma níže popsané by bylo na samostatnou kapitolu a dokonce ani tak by nebylo možné jej přesně definovat, shrnuji vám zde některé základy. Nic z věcí níže popsaných by váš půst nemělo diskvalifikovat. Ve skutečnosti je duch odsouzení a kritiky mnohem větším nebezpečím, než jezení některých z těchto věcí. Důležité je postit se od jídla, pro které se rozhodneme a za tím si stát, Tím dosáhneme nejlepších výsledků půstu.

Koření a ochucovadla

Technicky vzato, Danielův půst povoluje jíst pouze věci, které vyrostly ze země. Sůl a většina koření pochází ze země nebo z rostlin, tak jsou akceptovatelné. Různé prefabrikované dresinky jako kečup, majonéza či hořčice jsou věci zpracované, a je lepší se jim vyhnout a nahradit je například olejem a vinným octem. Můžeme říci, že pokud má člověk o čemkoli pochybnosti, zda jíst nebo ne, je lepší se tomu rovnou vyhnout.

Mléčné výrobky

Na všechny mléčné výrobky je odpovědí NE. Pocházejí totiž z živočišné výroby a nejsou rostlinného původu. Ale dají se nahradit produkty rostlinnými, například kokosovým, sójovým či rýžovým mlékem, které vašemu jídlu dodají chuť či příjemnější podobu.

Káva a čaj.

Většina z vás jistě čekala na tuto kategorii. Káva pochází z bobulí a čaj je také na rostlinné bázi. Přesto obsahují kofein a tak se může stát, že se váš půst změní pouze na dietu. Kofein je stimulant a mění tedy půst v dietu. Zároveň tím, že nepijeme svůj oblíbený nápoj, tak dáváme svou oběť. A to je právě hlubším porozuměním Danielovu půstu. pokud Daniel nepil a nejedl tyto věci tak my bychom také neměli.  Udělej ale, co je pro tebe správnou volbou. Upozornění: pokud přestanete pít kofein, očekávejte silné bolesti hlavy zhruba během 3 dní, protože vaše tělo se začne zbavovat různých toxinů, které jste v sobě měli.

Umělá sladidla

Dělají jídlo chutnějším, ale i odborníci se shodují na tom, že jsou velice nezdravá a jsou ve skutečnosti horší než cukr. Proto je lepší je zcela vypustit. Poslouchej své srdce, ať ti řekne, zda sladidla užívat či nikoliv. Duch svatý povede tvé rozhodnutí. Nezapomínej, že půst je obětí.

Dietní limonády

Ano, neobsahují žádné cukry, ale ve skutečnosti nebyly tím, o čem Daniel mluvil, že jedl či pil. Je potřeba se zamyslet nad tím, že cílem půstu je obětovat určité věci a tak je dobré se zamyslet, zda nedává smysl také vyloučit tyto nápoje.

Proteiny

Mnoho lidí má strach, že během půstu nebude mít jejich tělo dostatek proteinů, které jsou důležité pro funkci buněk. Proteiny nacházíme v mase, vajíčkách, mléce, ale všechny tyto složky běžného jídelníčku jsou v kategorii NE. Jsou zde ovšem alternativy, ze kterých můžeme proteiny rovněž získat: mandle, tofu, fazole, čočka, cizrna či hrášek. Tyto potraviny jsou také velmi dobrým zdrojem vitamínů a minerálů.

Doplňky stravy

Protože zdravotní stav každého člověka je jiný, a každý potřebuje jiné doplňky, je dobré moudře zvažovat a dbát na doporučení lékařů.

Nebojte se, během půstu budete mít větší přísun vitamínů a minerálů, než normálně máte, díky zdravější stravě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *